A+ 100%A-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

כל האטרקציות במקום אחד: ממלכת שילה הקדומה

לא משנה מה המקצוע שלכם, בחול המועד סוכות תהפכו למהנדסים. מהנדסי אטרקציות. הרי כל אחד במשפחה רוצה משהו אחר, ועליכם מוטלת המשימה להנדס את כל זה ליום סביר. אז קחו נשימה ודעו מראש שהנדוס ימי אטרקציות הוא יציב פחות מפל-קל. אתם יוצאים מוקדם בבוקר אל הפקקים שלפני הפקקים, וכבר בסיום האטרקציה הראשונה אתם יודעים שלא תספיקו אפילו חצי מהתכנון הראשוני. רוב הזמן מתבזבז על נסיעות, התארגנויות ומעבר בין אתרים ואטרקציות.

ואם היינו אומרים לכם שאתם יכולים לחוות את כל האטרקציות במקום אחד, ושכל מה שנדרש מכם לעשות הוא להכניס כתובת ל-waze, להחנות את הרכב ולבלות יחד עם הילדים כמה שעות וכולם יהיו מרוצים?

שילה הקדומה: אטרקציות בסוכות לכל המשפחה

בשילה הקדומה החליטו לתת מענה כולל למשפחות שמחפשות מקום שבו יוכלו לבלות יום שלם מחוץ לבית במהלך חוה"מ סוכות בלי להתרוצץ ממקום למקום, ובלי להשתעמם אפילו לרגע.

מייד עם כניסתכם למרכז המבקרים של שילה הקדומה תתחברו אל האווירה החגיגית. תוכלו להתמקם בפינות הישיבה המוצלות או בסוכה, ולפתוח בארוחת בוקר קלילה. על בטן מלאה הרבה יותר קל להחליט איך לבנות את סדר הבילוי באתר הכולל מיצגי תלת ממד, סדנאות יצירה, הצגת ילדים, ג'ימבורי ומשחקי ענק, הדרכות שטח, מסלולי אופניים, טרקטורונים, או סתם קפיצה למעיין הסמוך.

חוויה ארכיאולוגית ומיצג מרהיב במגדל הרואה

החוויה הייחודית בשילה הקדומה נובעת מכך שהוא אתר ארכיאולוגי פעיל שמדי עונת חפירות מתגלות בו תגליות חדשות. החיבור בין ההיסטוריה של שילה הקדומה לבין המבקרים הוא חיבור אותנטי ועמוק. בכל שכבת אדמה שנחפרת, מתגלה שכבה נוספת מחיי האנשים שגרו כאן לאורך התקופות השונות, ובראשן התקופה המקראית, שבה שימשה שילה מקום המשכן ומרכז החיים של שבטי ישראל במשך 369 שנים.

המגדל הראשון שבולט בשטח האתר נמצא בראש התל הארכיאולוגי. זהו מגדל בסגנון עתידני שנקרא "מגדל הרואה", המהווה נקודת תצפית על כל עמק שילה. בקומה התחתונה במגדל שוכן מוזיאון שילה, המציג את הפריטים שנמצאו במהלך החפירות, לצד מיצגים אינטראקטיביים.

בקומה העליונה במגדל פועל מיצג יחיד מסוגו המספר את הסיפור ההיסטורי של המקום. המיצג מוקרן על קירות זכוכית, ובכך משלב גם תצפית פנורמית על עמק שילה. המיצג אורך כ-20 דקות ומומלץ להירשם מראש לשעה מסוימת שתשתלב בביקור שלכם במקום.

ממלכת הילדים ומתחם שילהדודס: סוכות בשילה הקדומה

מהרגע שתיכנסו למתחם הילדים יהיה לכם קשה מאוד למשוך אותם החוצה. הסיבה – בממלכת שילה מתייחסים אל הילדים כמו אל מלכים: הם יוצרים כתר, כותבים אוסטרקון, יוצרים חותם ממלכתי, לומדים לתקוע בשופר מלכותי וגם לירות בחץ וקשת. עכשיו הם מוכנים לבידוק בממלכה.

במתחם "שילהדודס" תמצאו משחקי קופסה גדולים במיוחד כמו סולמות וחבלים, פאזל ענק, משחק מונופול ייחודי לרוח האתר והתקופה, משחק זיכרון וגם מסלול באולינג שטח, אם כי ההורים נוטים להשתלט עליו קצת יותר מדי. בצד המשחקים יוכלו הילדים ליהנות גם מפינת ליטוף ומרחוב המלאכות הקדומות.

רחוב המלאכות הקדומות: סדנאות לכל גיל

במתחם הסדנאות תגלו רחוב באווירה תנ"כית, שחקני רחוב הלבושים בלבוש בעלי המלאכה בזמן המקרא, והרבה סדנאות המוצעות במקום: דריכת ענבים בגת עתיקה וייצור מיץ ענבים עד לשלב הבקבוק, שאותו תוכלו לקחת הביתה, הכנת מקל גשם מקנה במבוק, סדנת קדרות שבה תוכלו לייצר בעצמכם כלי חמר במתקן רחיים עתיק, סדנת קטורת שבה תלמדו על מרכיבי הקטורת וצורת עשייתם, ובעזרת עלי ומכתש תוכלו להכין בעצמכם קטורת ולצאת עם מזכרת. וכמובן, ברוח סוכות, סדנת קליעה שבה ייצרו הילדים ציפורים לקישוט הסוכה וצמידים לקישוט היד מעלי הלולב.

טכנולוגיה מהעתיד לשחזור העבר: הולוגרמת המשכן

אחת הבעיות של תילים ארכיאולוגיים בארץ ישראל היא שלפעמים קשה לדמיין איך נראו המבנים והכלים השונים בעת העתיקה. בשילה שכן אחד המבנים החשובים בתולדות עם ישראל: המשכן. האם ניתן לשחזר את העבר? בשילה הקדומה הכניסו לתמונה חברה העוסקת בטכנולוגיות המתקדמות ביותר של דימוי ותלת ממד, ויצרו את האטרקציה החדשה והמפעימה: "הולוגרמת המשכן".

כאשר תיכנסו למתחם הולוגרמת המשכן והחדר יחשיך, תישאבו אחורה בזמן היישר למסע נדודיו של המשכן ממדבר סיני ועד לבניית בית המקדש בירושלים, והכול באמצעות הולוגרמה בתלת ממד שתאפשר לכם לראות כיצד פירקו ובנו את המשכן בזמן הנדידה. כלי המשכן יקבלו חיים לנגד עיניכם ותוכלו כמעט לחוש אותם במו ידיכם – חוויה שרק חיבור של טכנולוגיה והיסטוריה יכול ליצור.

להרים הילוך: מסלולי אופניים וטרקטורונים אתגריים

אין דבר טוב יותר מלשלב במהלך היום אטרקציה שתפיל לשינה עמוקה את הילדים בנסיעה חזרה הביתה. ואם אפשר על הדרך להתחבר לנוף ולקבל היכרות מעמיקה יותר עם השטח, זה כבר הופך לחוויה ערכית ומשפחתית שתישאר איתכם שנים רבות.

צמוד למתחם שילה הקדומה תוכלו למצוא אטרקציות נוספות כמו השכרת אופניים שתקבלו יחד עם מפת הסינגלים של בנימין, שתאפשר לכם לצאת לרכיבה סביב האתר הארכיאולוגי בשילה הקדומה או סביב המעיינות באזור. לאלה שפחות מתאים להם לדווש, מומלץ לטעום את השטח דרך טרקטורונים או ג'יפ סופה משפחתי עם מגוון מסלולים אתגריים הכוללים היכרות עם עמק שילה, ירידה למעיינות באזור ועוד.

ומה עם סבא וסבתא?

מה שמיוחד בשילה הקדומה, חוץ ממגוון האטרקציות והפעילויות לכל הגילאים, הוא שלא שוכחים את דור ההורים והסבים. אלה יכולים לסייר בתל הארכיאולוגי עם מדריך, לבקר במיצג מגדל הרואה או בהולוגרמת המשכן ואז להתרווח במרכז המבקרים או בסוכה עם כוס קפה טוב, ללא הצורך להתרוצץ אחרי הילדים.

לסיכום: כדי להעביר יום בחוה"מ סוכות מחוץ לבית לא צריך להיות מהנדסי אטרקציות ואפילו לא לשבור את הראש עם השאלה "מה עושים עכשיו?" שילה הקדומה ריכזה לכם את כל הפעילויות למתחם אחד, ולכם רק נותר לבוא וליהנות. חג שמח!