A+ 100%A-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

כנס שילה ה-8: חנוכת "בתי המחסנים"

 

בכל פעם שאתם פותחים את העיתון תוכלו למצוא הודעות על כנסים מקצועיים מכל הסוגים. אבל יש כנסים שמתבלטים מעל השאר, כאלה שכבר קנו לעצמם שם ייחודי והפכו לסוג של מסורת. "כנס שילה" הוא בדיוק כנס כזה: מה שהתחיל ככנס ארכיאולוגיה מקראית המיועד בעיקר לחובבי הז'אנר, הפך כבר מזמן לשם נרדף למקום שכדאי להיות בו בשל החוויה הייחודית שהוא מספק.

כנס שילה הוא אבן שואבת למרצים המעניינים ביותר עם החידושים העדכניים ביותר בתחום, וקהל המשתתפים נמנה עם קהילה מקצועית של ארכיאולוגיה, מקרא וידיעת הארץ, כמו גם עם חובבי תנ"ך והיסטוריה מכל הסוגים. הכנס ייחודי בכך שהוא משלב בין הרצאות לבין סיורים בשטח – והשנה ייחשפו בו המשתתפים גם למיצג חדש ומרתק במיוחד.

אז בִּלעו כמוסת זמן ובואו לגלות מה טומן בחובו כנס שילה ה-8, העומד בסימן חנוכת "בתי המחסנים".

חוויה ייחודית: סיורי שטח מקדימים

הכנס נערך מדי שנה לזכרה של רחל ארליך ז"ל, מי שניהלה את האתר הארכיאולוגי בשילה הקדומה, ומורשתה נשמרת עד ימים אלה. כבכל שנה, גם השנה יתחיל הכינוס בשני סיורים מקדימים בשטח – סיור היכרות וסיור המיועד ל"יודעי דבר". לאחר מכן יתקיימו שני מושבים המשיקים לנקודות שנצפו בסיור. ההרצאות ורבי השיח במושבים הופכים למוחשיים ומרתקים הרבה יותר לאחר הסיור, לכן מומלץ לקחת בהם חלק (הסיור כרוך בתשלום נוסף, אך ההשתתפות בכנס חופשית ומצריכה רק רישום מראש).

הסיורים: המשכן מתעורר לחיים

הסיור הראשון הוא סיור היכרות המיועד לאלו מכם המגיעים בפעם הראשונה לאתר החפירות. הסיור השני מיועד לכל מי שכבר ביקר בשילה הקדומה ומתעניין בעיקר בחידושים הארכיאולוגיים בשטח.

סיור ההיכרות כולל ביקור במוזיאון "דברי ימי שילה" וגם ב"הולוגרמת המשכן", מיצג שנחשף לראשונה בכנס הקודם וכולל דגמי תלת ממד של המשכן המוצגים בהולוגרמה ייחודית. הנקודה הבאה בסיור היא "מגדל הרואה", הממוקם במרכז התל ומשקיף אל המקום המזוהה עם מקום המשכן. ראש המגדל בנוי מזכוכיות הנאטמות ונעשות שקופות לסירוגין, שעליהן מוקרן מיצג הממחיש את החיים במקום.

הסיור "למתקדמים" יתמקד בעיקר באזורי החפירות האחרונים ויציג את הממצאים החדשים שנמצאו בעונת החפירה האחרונה, החל מהמבנה המרתק "ג'אמע א-סתין" ועד לגולת הכותרת של האירוע: בתי המחסנים, שבהם נמצאו כלי חרס מיוחדים במינם האופייניים לתקופת המשכן – קדרה מיוחדת בעלת 12 ידיות המתקשרת לשנים עשר השבטים, אבן מכתשת ששימשה לכתישת סממני הקטורת במשכן וצימוקים עתיקים במיוחד שהשתמרו להפליא.

אך לא פחות מרתק הוא האופן שבו הממצאים החדשים מוצגים לציבור. במקום נבנו 11 עמדות מסכים עם מצלמה, ודרכן אפשר לראות כיצד הממצא שהתגלה בשטח משתלב בתוך סיפור היסטורי המומחז על ידי שחקנים. את הנדבך הנוסף, העשיר והתוכני יותר, תוכלו לקבל בהרצאות, שיגיעו מייד לאחר הסיורים.

המושב הראשון: ארכיאולוגיה

אם אתם רוצים להעשיר את הידע שלכם על אודות הממצאים השונים באתר, אתם חייבים להשתתף במושב הראשון, הנפתח עם הרצאה מפי ד"ר סקוט סטריפלינג, האדם שהוביל את משלחת החפירות בקיץ האחרון וישתף בממצאי המשלחת במדרון הצפוני בשטח.

רב השיח שיתקיים לאחר מכן, בהשתתפות הארכיאולוגית רעות בן אריה, חופרת באתר, ועמיתיה – היסטוריון ומומחה לארכיאולוגיה אסלאמית, יעסוק בשאלה מרתקת: מה היה ייעודו של המבנה שהתגלה במקום? האם זהו מסגד בשם ג'אמע א-סתין, כפי שהוצע במאה ה-20? האם זהו קברו של עלי הכהן? האם זוהי "כיפת השכינה", כפי שכונה המקום בימי הביניים? רב השיח יצלול עמוק אל המסורות הכתובות, יקשר אותן אל הממצא הארכיאולוגי בשטח וינסה להתיר את הטשטוש סביב המבנה, המופיע בכתבים העתיקים ומתגשם לנגד עינינו – במרחק קצרצר ממקום ההרצאה.

המושב השני: תנ"ך

המושב השני, העומד בסימן חנוכת בתי המחסנים ודן בפן התנ"כי-היסטורי של הממצאים החדשים, ייפתח בהרצאתה של ד"ר ברכי אליצור, המעלה סוגיה מרתקת: האם בני גד ובני ראובן חתרו תחת הממסד ותחת מציאות המשכן, כשבנו מזבח בעבר הירדן המזרחי? או שמא מדובר בחשד בכשרים והמזבח שימש מצבת זיכרון ולא אלטרנטיבה למשכן?

ההרצאה השנייה רחוקה מלהיות הרצאה פרונטלית-מסורתית, שכן במהלכה חוש הריח שלכם יהיה שותף פעיל לא פחות מהאוזניים. הרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פועה וחוקר המקדש, יתחקה בהרצאתו אחר סממני הקטורת במקדש. זוהי הרצאה חווייתית המשלבת גם סממנים חיים, שאותם יחלוק הרב בורשטיין עם הקהל כך שתוכלו להריח בעצמכם.

ההרצאה השלישית והאחרונה מועברת על ידי הרב מנחם מקובר, ראש המדרשה לידע המקדש, ובשנים האחרונות – גם תושב שילה. הרב מקובר יצלול עם הקהל אל הכתבים התנ"כיים, ודרכם ננסה להבין: האם שילה והמשכן חרבו, על אף שלא כתוב זאת במפורש?

ההרצאות כולן מתקיימות במרחק עשרות מטרים בלבד מהממצאים עצמם, כך שצפויה לכם חוויה אותנטית במיוחד.

אין לנו ספק, כנס שילה ה-8 עומד להיות מרתק במיוחד, וישתלב היטב בשרשרת המסורתית של כנסים ייחודיים ששמם הולך לפניהם.

ההרשמה לכנס בעיצומה – הבטיחו את מקומכם!

לחצו כאן לפרטים והרשמה