A+ 100%A-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

כנס שילה ה-7: ארכיאולוגיה, היסטוריה וטכנולוגיה

כנס שילה ה-7: ארכיאולוגיה, היסטוריה וטכנולוגיה

המילה "כנס" גורמת לי לתחושת נמנום מיידית, וכשמדובר על כנס ארכיאולוגיה מדובר כבר בתרדמת עמוקה. אבל משהו בהזמנה לכנס שילה ה-7 היה שונה. הכנס לא כלל רק הרצאות ונאומים, אלא כמה וכמה אירועים וחוויות: חשיפת מיצג חדש, השקת אנדרטה, תערוכה נודדת וסיורים בשטח. החלטתי להירשם.

הולוגרמת המשכן: מסע בזמן בתלת ממד

כנס שילה נערך מדי שנה לזכרה של רחל ארליך ז"ל, שניהלה את האתר הארכיאולוגי שילה הקדומה ביד רמה ומורשתה נשמרת גם בימים אלו, והוא מתאפיין באירוע שמשלב בין הרצאות לפעילות בשטח.

השנה כללה הפעילות גם השקת אטרקציה חדשה בשילה הקדומה: הולוגרמת המשכן. הולוגרמת המשכן משתמשת בטכנולוגיה מתקדמת של שיקוף תלת ממד ותאורת לד מתקדמת, ומאפשרת לכל הנמצאים סביבה לראות את חלקי המשכן השונים בתלת ממד ריאליסטי שנותן תחושה שאפשר ממש לגעת בהם בהושטת יד. מרגע שהחשיכו את האולם והפעילו את ההולוגרמה, התחושה המתקבלת היא של נסיעה בזמן אלפי שנים לאחור, לזמן שבו המשכן עמד על תילו.

לאחר המיצג התפצלו המבקרים לשתי קבוצות, והוזמנו לסיורים שונים ברחבי האתר. אלו שכבר ביקרו באתר הוזמנו לסיור שכלל את הגילויים והממצאים החדשים שנמצאו ממש לאחרונה באתר, ביניהם ניתן למצוא שרידי מבנה וקרדו שמוביל אליו. בנוסף, נחשפו חלקים מהחומה הכנענית, אשר בסמוך אליה נמצאו עשרות מטבעות המתוארכות לתקופת בית שני.

אלו שזו הפעם הראשונה שבה הם מבקרים באתר הוזמנו לסיור היכרות מודרך וביקרו תחילה ב"מגדל הרואה", ללא ספק סמלה המודרני של שילה הקדומה. בקומה התחתונה של המגדל מוזיאון המציג את הממצאים הארכיאולוגיים הרבים שנמצאו בחפירות לאורך התקופות, ובקומה העליונה מיצג המוקרן על זכוכית המשלבת את המראה הטבעי של הנוף עם הקרנת סרטון המספר את סיפורה המרתק של שילה הקדומה, שהייתה במשך 369 שנים בירתו של עם ישראל.

100 שנה לגדודים העבריים: אנדרטה מרגשת

לאחר הסיורים הוזמנו המבקרים לחנוך את אנדרטת הגדודים העבריים. האנדרטה, היוצרת סילואט של חיילים מאותה תקופה יחד עם פרידותיהם, היא אכן תזכורת טובה לגדודים חשובים אלה. הסיבה להצבת האנדרטה: מלאת 100 שנה ללחימת הגדודים העבריים במלחמת העולם הראשונה, ממש כאן בסמוך לשילה.

הגדודים העבריים, שלחמו במסגרת הצבא הבריטי בלגיון הטורקי, היו פרי חזונו של זאב ז'בוטינסקי שפעל להקמת צבא יהודי מאורגן. למרות פירוקם של הגדודים העבריים זמן קצר לאחר מלחמת העולם הראשונה, הם היוו אבן יסוד להקמת ארגון "ההגנה", ולרעיון המעשי להקים צבא יהודי. כיום נשמע שמדובר במשימה פשוטה, אך באותה תקופה העם היהודי היה מרוחק מאוד מידע על לחימה מאורגנת, זאת לאחר אלפי שנות פיזור בגולה.

במהלך הטקס המרגש סיפר יעקב דולב, פקח אתרי הטבע והתיירות בחבל בנימין, כי ימים ספורים לפני הצבת האנדרטה מצא במקום שריד של פגז ששימש את לוחמי הלגיון הבריטי באותה תקופה. ממצא זה חתם סופית את זיהוי הגבעה המדויקת שבה נלחמו הגדודים העבריים.

מה שתפס את תשומת ליבי היה קבוצת חיילי צה"ל שעמדה סמוך לאנדרטה וסגרו מעגל של 100 שנים. מה היה מרגיש זאב ז'בוטינסקי, שנפטר בשנת 1940, אם היה רואה את חזונו מתממש ממש כאן, במקום שבו פעלו הגדודים העבריים שלו?

זאב ז'בוטינסקי חוזר אל גבעות בנימין

מייד לאחר הטקס נפתחה תערוכת "שא אל על מבט עיניים", תערוכה נודדת המציגה את מעגל חייו ואת פועלו של זאב ז'בוטינסקי. התערוכה הוקמה על ידי מכון ז'בוטינסקי ובהשתתפות יו"ר ומנכ"ל המכון, שבירך על שיתוף הפעולה "שנותן חותם להיסטוריה חשובה כל כך בהתהוותה של המדינה היהודית, כאשר לא רבים מכירים את ההיסטוריה הזו".

במקביל, התקיים טקס חלוקת תעודות הוקרה למורי דרך בהשתתפותו של מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי, ששיבח את פועלם של מורי הדרך שמקדישים מזמנם בחקר חבל ארץ זה. המנכ"ל חשף כי המשוב ששולחים תיירים לאחר ביקורם בארץ העמיד את אתר שילה בראש הטבלה עם הניקוד הגבוה ביותר, והוסיף: "כיף להשקיע תקציבים באתר שמספק חוויה כל כך מגוונת ועם זאת מחוברת להיסטוריה התנ"כית ולדתות השונות".

חופרים חופרים: מושב ארכיאולוגים על תנ"ך וארכיאולוגיה

לאחר כל הסיורים, הפעילויות והתערוכות, התכנסו באי הכנס כדי לשמוע הרצאות על תנ"ך, ארכיאולוגיה וביטחון.

את המושב פתח חנניה היזמי, קמ"ט ארכיאולוגיה באתר שילה, שחשף חלק מהממצאים החדשים, ביניהם תנור לצריפת רעפים שמסייע למפות את אזורי התעשייה של היישוב הקדום במקום. שלל הממצאים שנחשף לאחרונה מוביל למסקנה שעושה תיאבון: "יש באתר פוטנציאל להיות בעל גילויים מהמובילים בעולם, עם ממצאים מתקופות רבות לאורך ההיסטוריה אשר מראים כי שילה מאז ומעולם הייתה מקום שוקק חיים ובעלת ערך כמקום קדוש לא רק ליהודים".

אחרי חנניה היזמי עלה לנאום יודן פלייטמן, ארכיאולוג חופר בשטח שחשף לא מעט ממצאים בתקופה האחרונה. פלייטמן הציג לקהל מצגת מפורטת על הגילויים החדשים שמצא לפי השכבות השונות, כאשר הוא נע בין השערות מעניינות לבין ההבנה שיש דברים שעדיין נותרו בגדר תעלומה. גם יודן מסיים את הרצאתו בהכרזה: "יש עוד הרבה מה לגלות".

בהמשך המושב נאמו ד"ר יפה גרסי על הנלמד מתפילת חנה וד"ר דלית רגב על דרכי המסחר הבינלאומיות בתקופת הברונזה, תוך מיקוד בהעברת סחורות יקרות כמו מתכות, תבלינים וקטורת.

את המושב חתם אלוף במיל' גרשון הכהן, אשר חיבר בין שילה, הגדודים העבריים ואתגרי הביטחון של ישראל היום.

סיכום: שילה הקדומה – אתר ללא הפסקה

אחד הדברים שמאפיינים את שילה הקדומה הוא שלעולם היא אינה נחה. גילוי ארכיאולוגי רודף טכנולוגיה חדשה שרודפת סיור בזווית חדשה ומרעננת. כנס שילה ה-7 הסתיים, אך הותיר אותי עם הרבה טעם של עוד, ונראה שהעוד הזה יקרה ממש בקרוב.